Jurmalas Bite

Beach ultimate frisbee tournament "Jurmalas Bite 2001" - June 23-24, 2001, Jurmala, Latvia

Open teams

Pool A

  • Jupiter, Russia
  • Eagles, Sweden
  • Novgorod Bears, Russia
  • Riga Club, Latvia
  • Priekuli, Latvia

Pool B

  • Meltdown, Ukraine
  • Sex och 1/2 the beach, Sweden
  • DiskFlamez, Latvia
  • Nice Try, Russia + Germany + Estonia
  • Sakurunners, Finland

Women teams


Field 1 Results
Meltdown vs. Nice Try 11:5
Jupiter vs. Riga Club 11:5
Mintlovers vs. Ukraine 7:6
DiskFlamez vs. Sakurunners 10:8
Novgorod Bears vs. Priekuli 11:4
Mintlovers vs. Ogres Moments 6:9
Meltdown vs. Sakurunners 11:6
Jupiter vs. Priekuli 11:2
Mintlovers vs. Agnenskalns 0:11
Meltdown vs. DiskFlamez 11:7
Jupiter vs. Novgorod Bears 11:4
Mintlovers vs. Ukraine 0:11
Meltdown vs. Sex 1/2 och the beach 5:11
Jupiter vs. Eagles 11:0

Field 2 Results
Sex 1/2 och the beach vs. Sakurunners 11:3
Eagles vs. Priekuli 10:5
Ogres Moments vs. Agnenskalns 11:1
Sex 1/2 och the beach vs. Nice Try 11:1
Eagles vs. Riga Club 11:6
Ukraine vs. Agnenskalns 7:4
Sex 1/2 och the beach vs. DiskFlamez 7:9
Eagles vs. Novgorod Bears 8:7
Ogres Moments vs. Ukraine 8:10
Nice Try vs. Sakurunners 7:9
Riga Club vs. Priekuli 11:7
Ogres Moments vs. Agnenskalns --
DiskFlamez vs. Nice Try 11:8
Novgorod Bears vs. Riga Club 9:7

Open division, Pool A

No. Team 1. 2. 3. 4. 5. Points Place
1. Jupiter, Russia   2 2 2 2 8 I
11:0 11:4 11:5 11:2 44:11:0
2. Eagles, Sweden 1   2 2 2 7 II
0:11 8:7 11:6 10:5 29:29:0
3. Novgorod Bears, Russia 1 1   2 2 6 III
4:11 7:8 9:7 11:4 31:30:0
4. Riga Club, Latvia 1 1 1   2 5 IV
5:11 6:11 7:9 11:7 28:38:0
5. Priekuli, Latvia 1 1 1 1   4 V

Open division, Pool B

No. Team 1. 2. 3. 4. 5. Points Place
1. Meltdown, Ukraine   1 2 2 2 7 II
5:11 11:7 11:5 11:6 28:29
2. Sex 1/2 och the beach, Sweden 2   1 2 2 7 I
11:5 7:9 11:1 11:3 40:18
3. DiskFlamez, Latvia 1 2   2 2 7 III
7:11 9:7 11:8 10:8 37:34
4. Nice Try, Germany + Russia + Estonia 1 1 1   1 5 V
5:11 1:11 8:11 7:9 21:42
5. Sakurunners, Finland 1 1 1 2   5 IV
6:11 3:11 8:10 9:7 26:29

Women division

No. Team 1. 2. 3. 4. Points Place
1. Mintlovers, Finland   1 2 1 4 IV
6:9 7:6 0:11 13:26
2. Ogres Moments, Latvia 2   1 2 5 I
9:6 8:10 11:1 28:17
3. Ukraine, Ukraine 1 2   2 5 II
6:7 10:8 7:4 23:19
4. Agenskalns, Latvia 2 1 1   4 III

Sunday, June 25

Field 1 Results
Women semi-final Mintlovers vs. Agenskalns 12:1
3A vs. 4B Novgorod Bears vs. Sakurunners 11:6
1A vs. 2B Jupiter vs. Meltdown 11:5
Game for 9th place (open) Nice Try vs. Priekuli 5:7
Game for 5th place (open) Novgorod Bears vs. Riga Club 9:11
Open semi-final Meltdown vs. Sex 1/2 och the beach 5:9
Open final Jupiter vs. Ealges 9:11

Field 2 Results
Women final Ukraine vs. Ogres Moments 11:8
2A vs. 1B Ealges vs. Sex 1/2 och the beach 11:8
4A vs. 3B DiskFlamez vs. Riga Club 8:11
Game for 7th place (open) DiskFlamez vs. Sakurunners 5:9

Final standings

Open teams

  1. Eagles, Sweden
  2. Jupiter, Russia
  3. Sex och 1/2 on the beach, Sweden
  4. Meltdown, Ukraine
  5. Riga Club, Latvia
  6. Novgorod Bears, Russia
  7. Sakurunners, Finland
  8. DiskFlamez, Latvia
  9. Priekuli, Latvia
  10. Nice Try, Russia + Germany + Estonia

Women teams

  1. Ukraine, Ukraine
  2. Ogres Moments, Latvia
  3. Mintlovers, Finland
  4. Agenskalns, Latvia
Дата обновления: 18:19 22.01.2007

Разделы

Расписание тренировок

ВТ   20:30-22:00 - Антоново карта
ЧТ 21:00-22:30 - ФСК «НовГУ» карта
ВС 19:30-21:00 - ФСК «НовГУ» карта

НОВОСТИ